Browar Krajan logo

Browar Krajan / Firma:

O firmie

Historia browaru

Pierwsze wzmianki o warzeniu piwa w Nakle nad Notecią pochodzą z początku XVI wieku, kiedy po pożarze grodu w 1515 roku król Zygmunt III 3 stycznia potwierdził prawa i dodał nowe, m.in. przywilej warzenia piwa w obrębie mili wokół miasta. Współczesny rozdział w historii nakielskiego piwowarstwa pisze od 1994 roku KRAJAN.

Browar rozpoczął warzenie piwa Krajan w styczniu 1994 roku. Powstał jako prywatne przedsięwzięcie na terenie podnakielskiej spółki ogrodniczej w Trzeciewnicy. W czasie lata 1993 roku wybudowano nowe hale, zakupiono nowoczesne urządzenia warzelni i fermentowni ciśnieniowej, tanki leżakowe, chłodnictwo amoniakalne, parową kotłownię olejową, linię rozlewu keg. Minibrowar z wybiciem warki 35 hl mógł wyprodukować rocznie 20 tysięcy hl piwa w butelkach i kegach. Jednocześnie na bazie brzeczki słodowej z browaru w sąsiadującej winiarni produkowano napoje winopochodne. Firma w takiej formie funkcjonowała przez 4 lata. W 1997 roku podjęto decyzję o nastawieniu działań na produkcję browarniczą i budowie prawdziwego browaru regionalnego. Od marca 1998 roku ruszyła wybudowana od podstaw warzelnia – serce browaru. W ślad za nią kolejno uruchamiano stosowną infrastrukturę, nową kotłownię olejową, hydrofornię, studnie głębinowe, nową maszynownię chłodniczą i linię rozlewniczą butelek. Sukcesywnie dostawiano tankoferm entory piwne. Przygotowana baza produkcyjna i techniczna, prowadzone inwestycje i działania marketingowe umocniły pozycję browaru na polskim rynku piwnym, jako silnego browaru regionalnego. Przyszłość KRAJANA to działania inwestycyjne i rynkowe z myślą o klientach – amatorach warzonego tu piwa.

Po roku 2002 następuje dalszy rozwój firmy. Rozpoczęto zaplanowane na ten rok i następne lata inwestycje. W tym budowę nowej hali i linii rozlewu, powiększenie powierzchni magazynowych, zakup automatycznej stacji filtracji, inwestycje w sieci barów, automatyzacja procesów produkcyjnych decydujących o jakości oraz wdrożenie światowych systemów kontroli jakości, kreowanie nowych produktów i poszerzenie asortymentu. Wszystko to dla umocnienia swojej rynkowej pozycji jako browaru utożsamianego z polskością, przyjaźnią i przedsiębiorczością. Na przełomie wieków możliwości produkcyjne browaru osiągnęły ponad 100 000 hl piwa rocznie. W tym czasie nastąpiły zmiany właścicieli firmy, która w odróżnieniu od większości browarów pozostaje w polskich rękach.

Przez wiele lat browar przechodził zmiany organizacyjno – prawne, aby w 2004 roku zaistnieć jako KRAJAN Browary Kujawsko – Pomorskie Spółka z o.o.
W lipcu 2004 r. Krajan uzyskał pozwolenie na prowadzenie Składu Podatkowego, co dało możliwość rozpoczęcia produkcji i sprzedaży piwa.

Browar warzy piwo w oparciu o nowoczesną technologię z zachowaniem tradycyjnych receptur zapewniających specyfikę i oryginalność piwa z Krajana.

Nasze produkty powstają w unowocześnionym browarze w oparciu o najlepsze receptury i tradycyjny sposób warzenia piw. Ich niepowtarzalna barwa oraz smak to wynik krystalicznie czystej wody z własnych ujęć oraz starannie dobranych surowców, które to wsparte doświadczeniem kadry zarządzającej i produkcyjnej krajeńskiego browaru, stanowią gwarancję najwyższej jakości wyrobów.

KRAJAN Browary Kujawsko – Pomorskie Sp. z o.o. to regionalny producent piwa, który warzy piwo dla mieszkańców województwa kujawsko –pomorskiego. Piwo z krajeńskiej ziemi jest znane nie tylko w regionie, ale także w całym kraju i za granicą.

© 2021 Browary Kujawsko-Pomorskie spółka z o. o. - wszelkie prawa zastrzeżone

Projekt graficzny: Quadratum